Valentino Rossi v lovu na deseti naslov prvaka 1. del

Valentino Rossi je ime, katerega pozna tudi večina tistih, ki nedeljske popoldneve preživljajo kje drugje, kot pred TV zasloni. Karizmatični Italijan je v lanski sezoni, pri zrelih 36-letih po nesrečnem spletu okoliščin prav na zadnji dirki sezone ostal brez desetega naslova svetovnega prvaka. Mnogi so bili mnenja, da je bila to njegova zadnja možnost, da svoji bogati statistiki doda še eno zvezdico, a letošnja sezona dokazuje prav nasprotno.

rossi-karting

Rossijevi dirkaški začetki. (vir: de.ridexperience.metzeler.com)

Veteran motociklizma pa kariere ni začel na dveh kolesih, temveč je bil sprva zaljubljen v gokarte. Šele ko je dopolnil enajst let je svoj dirkaški talent preizkusil na minimotu, kjer se je v kratkem času prebil do vrha. Istočasno je še vedno nastopal na dirkah z gokarti, a zaradi visokih stroškov sta se z očetom odločila zaviti s poti, ki bi ga sicer zagotovo nekoč pripeljala do Forumule ena. Valentino je nadaljeval z dirkanjem v minimotu, kasneje pa je napredoval na 125 kubično Cagivo, s katero je po drugem letu nastopanja že postal državni prvak.

Leta 1996 se je relativno neizkušeni Rossi prvič preizkusil v svetovnem prvenstvu. Medtem ko je legendarni Mick Doohan pisal zgodovino z dominantnimi nastopi v najvišjem 500-kubičnem razredu, je Valentino s tretjim mestom na VN Avstrije prvič stopil na oder za zmagovalce, dirko kasneje v Brnu pa je že zabeležil tudi prvo zmago v svetovnem prvenstvu.

rossi-aprilia

Prva sezona je bila sicer kar polna padcev. Na tleh se je znašel petkrat, sezono pa končal na devetem mestu v skupnem seštevku točk.

Leto kasneje, leta 1997, je Mick Doohan četrtič zapored postal svetovni prvak, pri tem pa z 12 zmagami v sezoni podrl rekord Giacoma Agostinija. Rossi je v tej sezoni z Aprilijo zmagal na enajstih izmed petnajst dirk in si prvič nadel krono svetovnega prvaka, ter tako postal drugi najmlajši svetovni prvak v zgodovini. Njegova najslabša uvrstitev je bilo šesto mesto v Avstraliji, vse ostale dirke, ki jih je končal, pa je končal na stopničkah. Njegova dominantna sezona je pritegnila pozornost okrog sveta, njegova kariera pa je temu primerno strmo napredovala.

Že naslednjo sezono je namreč presedlal na močnejšo 250 kubično Aprilijo, s katero je v prvi sezoni osvojil drugo mesto v prvenstvu, 23 točk za novo okronanim prvakom Lorisom Capirossijem.