Valentino Rossi v lovu na deseti naslov prvaka 7. del

Kakor se je zaključila sezona 2004, tako se je začela naslednja. Prva dirka leta 2005 je potekala v Španiji – na domačih tleh Seteja Gibernaua. Glavni tekmec Valentina Rossija minule sezone je vodil večji del dirke, Rossi pa mu je sledil vse do predzadnjega kroga, kjer je Italijan pripravil napad in se prebil mimo Španca.

The Doctor je poskušal pobegniti na varno razdaljo, a je pri tem krog pred koncem dirke napravil napako in dovolil Gibernau, da ga prehiti nazaj. Prav v zadnjem ovinku dirke je Rossi znova napadel, tokrat zelo agresivno in izvedel še en manever, ki je razdelil športno javnost. Dirkača sta namreč pri prehitevanju trčila, Gibernau pa je moral zapeljati na pesek. Špancu je sicer uspelo obdržati motocikel na obeh kolesih, tako da je v cilj pripeljal na drugem mestu, medtem pa je Rossi slavil prvo zmago sezone. Španski gledalci nad njegovo potezo seveda niso bili navdušeni, kar so jasno pokazali tudi ob podelitvi pokalov. A vse to Rossija ni preveč ganilo, niti ni igralo ključne vloge v nadaljevanju sezone, v kateri Gibernau ni bil več konkurenčen in je po sedmih odstopih končal na sedmem mestu.

Valentino Rossi in Sete Gibernau v napetem boju pred prvo zmago sezone, Španija 2005. (Vir: www.widodofrog.wordpress.com)

Rossi je prav nasprotno z Yamaho YZR-M1 odpeljal eno najbolj dominantnih sezon v karieri. Na koledarju je bilo sedemnajst dirk, Vale pa je šestnajst izmed njih končal na odru za zmagovalce, od tega enajstkrat na najvišji stopnički. Še najbolj se mu je približal Marco Melandri, ki je za rojakom, po novem petkratnim svetovnim prvakom razreda MotoGP, na koncu sezone zaostal za ogromnih 147 točk.

Rossi se je v sezoni 2006 preoblekel v rumene barve glavnega sponzorja Camel. (Vir: www.zimbio.com)

Po tako uspešni kampanji bi težko pričakovali kaj drugega, kot to, da je Rossi ob začetku sezone 2006 veljal za glavnega favorita, toda Italijanu v novem letu ni šlo tako gladko, saj je v prvi polovici sezone kar dvakrat imel smolo s tehniko, zaradi katere je moral dirko končati predčasno. Čeprav je s tremi zmagami do polovice sezone zbral več kot kateri drugi tekmec, je vodstvo v točkovanju svetovnega prvenstva po treh dirkah prevzel Nicky Hayden. Honda je na Američana stavila vse, a v boju za zmage je bilo kar pet dirkačev. Tekmeci so si med sabo na dirkah “kradli” točke, kar je šlo na roke Rossiju, ki je vztrajno zmanjševal zaostanek z Američanom na Hondi. S petimi zmagami je bil do zadnje dirke Italijan najuspešnejši dirkač sezone. Potem ko je Haydna z dirke za VN Portugalske izločil njegov moštveni kolega Dani Pedrosa, je Rossi, ki kljub smoli Hayda v Estorilu ni uspel zmagati, pred zadnjim obračunom sezone v Valenciji, v razvrstitvi prvenstva vodil z osmimi točkami prednosti.

Želja po šestem zaporednem naslovu svetovnega prvaka kraljevskega razreda motociklizma je bila velika, morda celo prevelika. Rossi je dirko začel s prvega mesta, a je slabo štartal in izgubil nekaj mest. V petem krogu dirke, ko je poskušal nadoknaditi izgubljeno, je naredil napako in padel. Motocikel je vendarle lahko pobral in nadaljeval z dirko, toda možnosti za ubranitev naslova so bile precej majhne. V cilj je pripeljal na trinajstem mestu, s katerim je osvojil tri točke, vendar je bilo teh ob Haydnovem tretjem mestu premalo, da bi Američanu preprečil končno slavje.

Rossi je kljub dejstvu, da je do predzadnje dirke nadoknadil več kot 50 točk velik zaostanek in da je zabeležil največ zmag med dirkači, na koncu moral priznati poraz. Do šestega zaporednega naslova mu je zmanjkalo pičlih pet točk.