Valentino Rossi v lovu na deseti naslov prvaka 10. del

15. avgusta 2010, po dirki v Brnu, je Valentino Rossi javno razkril načrte za prihodnost. Po porazu s strani moštvenega tekmeca pri Yamahi, Jorgeja Lorenza, je Italijan dokončno izgubil živce z Yamaho in podpisal senzacionalno pogodbo z moštvom Ducati, kjer naj bi dve leti dirkal ob nekdanjem moštvenem kolegu Nickyu Haydnu. Od Italijanske naveze so domači mediji pričakovali veliko, toda po obetavnem prvem testiranju je forma moštva začela padati. Že na drugem testiranju pred sezono v Maleziji, je The Doctor postavil skoraj dve sekundi slabši čas od najhitrejšega dirkača, Caseya Stonerja, ki se je preselil k Hondi, medtem ko je Rossi prevzel njegov motocikel pri Ducatiju.

Marco Simoncelli je v nesreči, v katero je bil vpleten tudi Rossi, tragično preminul 23. oktobra 2011 v Maleziji. (Vir: www.thehindu.com)

Izkazalo se je, da so testiranja napovedala potek sezone, saj je devetkratni svetovni prvak v vsej sezoni le enkrat samkrat dirko končal med prvimi tremi, a tudi pri tem dosežku je pridobil dve mesti po trku tekmecev. To je bila Rossijeva najslabša sezona v karieri, in hkrati prva v kateri mu ni uspelo zmagati niti enkrat. Končal jo je na sedmem mestu, 211 točk za Stonerjem, ki je osvojil svoj drugi naslov prvaka. Ob koncu sezone je sicer zbral 139 točk, toliko kot Marco Simoncelli, ki je v Maleziji, v nesreči v katero je bil vpleten tudi Rossi, tragično preminul, a je Marcu pripadla boljša uvrstitev zaradi osvojenega drugega mesta na dirki v Avstraliji.

Tudi sezone 2012 se za Rossija ni začela nič kaj obetavno, saj je prvo dirko, ki je potekala v Katarju, končal na desetem mestu, sledilo je deveto mesto v Jerezu in sedmo na Portugalskem, nato pa je v Franciji z nekaj sreče na račun tehničnih težav dveh tekmecev in prehitevanja Stonerja, dirko končal prvič na stopničkah in sicer na drugem mestu. Naslednjič je šampanjec okusil devet dirk kasneje, ko je na domači dirki v Misanu v cilj znova pripeljal kot drugi. Sezona se je zanj končala nekoliko bolje, saj je po zbranil 163 točkah na končni lestvici točkovanja prvenstva zasedel šesto mesto.

Rossija je Ducati močno razočaral, z njim je dirkal v sezoni 2011 in 2012. Vrnil se je k Yamahi in z njo prekinil 46 dirk dolg niz brez zmage v Assnu, 2013. (Vir: www.visordown.com)

Rossi se je ponovno povzpel na najvišjo stopničko, za njim je dirko v Assnu leta 2013 končal Marquez. (Vir: www.motorsport.com)

Rossija je Ducati močno razočaral, zato se je odločil, da moštvo zapusti in se vrne k Yamahi ob nekdanjega moštvenega kolega Lorenza. V lovu na deseti naslov prvaka mu je takoj kazalo bolje, saj je sezono 2013 začel z drugim mestom v Katarju, kjer je premoč priznal le aktualnemu prvaku Lorenzu. Toda čeprav je moštveni kolega pri Yamahi tekom sezone sodeloval v troboju za naslov prvaka, se Rossi vanj ni vmešal. Šele v Assnu, na sedmi dirki sezone, se je spet zavihtel na stopničke, tokrat na najvišjo. S tem je prekinil 46 dirk dolg niz brez zmage in medtem ko so si preostale zmage v sezoni razdelili Lorenzo, Dani Pedrosa in novinec v razredu MotoGP, Marc Marquez, je Valentino sezono končal za njimi, na četrtem mestu, 97 točk za Marquezom, ki je v svoji prvi sezoni s Hondo postal svetovni prvak.

Rossi si je po polomu z Ducatijem počasi povračal samozavest, medtem ko je ta moštvenemu kolegu Lorenzu počasi plahnela. Italijan je v sezoni 2014 prevzel primat v moštvu Yamahe, a na njegovo žalost je aktualni svetovni prvak Marquez na Hondi vozil povsem v svojem razredu. Mladi Španec je zmagal na prvih desetih dirkah zapored, drobtinice, ki jih je pustil pa so si med sabo razdelili Rossi, Lorenzo in Pedrosa na drugi Hondi. Rossi je na prvo zmago sezone moral čakati vse do trinajste dirke v Misanu, še eno, zadnjo v sezoni pa je dosegel v Avstraliji, po odstopu vodilnega Marqueza.

Preporod Rossijeve forme se je nadaljeval tudi v sezoni 2015, k temu pa so pripomogle tudi težave Honde, ki je pri razvoju svojega motocikla zašla s prave smeri. Marquez je zaostanek v motociklu poskušal nadoknaditi z agresivno vožnjo, posledično pa se je velikokrat znašel na tleh, ter se tako izločil iz boja za naslov. Rossi je na Yamahi vodil večji del sezone, a Lorenzo je njegovo točkovno prednost vztrajno zmanjševal vse do zadnje dirke v Valenciji. Španec je dirko začel s sedmimi točkami zaostanka za Rossijem, ki je v cilj pripeljal kot četrti, medtem ko je Lorenzo z zmago osvojil 25 točk, ter tako osvojil peti naslov svetovnega prvaka s petimi točkami prednosti. Sezono so zaznamovali povsem skrhani odnosi v moštvu Yamahe, ki so se prelili tudi v tabor Honde, ko je Rossi Marqueza obtožil pomoči rojaku Lorenzu. Italijan je z Marquezom obračunal v Maleziji, kjer ga je po nekaj krogih dvoboja potisnil s steze ter si tako prislužil tri kazenske točke. Ker je na svojem računu že imel kazensko točko, je zaradi zbranih štirih dirko v Valenciji moral začeti z zadnjega mesta.

Še eno veliko rivalstvo v Rossijevi karieri se je nadaljevalo tudi v sezoni 2016, toda ob težavah s padci Italijan ni imel časa razmišljati o “španski zaroti” zoper njega. Marquez je s Hondo, ki je bila za odtenek slabša od Yamahe, ubral nekoliko bolj umirjen pristop, medtem pa je Rossi, ki je z Yamaho podaljšal pogodbo še za dve leti, torej do konca sezone 2018, zabeležil kar tri odstope zaradi lastnih napak in enega zaradi okvare pogonskega agregata. Lova na deseti naslov prvaka je bilo tudi uradno konec tri dirke pred koncem sezone, ko je The Doctor na japonskem še enkrat padel, medtem pa je Marquez zmagal in postal prvak z 49 točkami prednosti pred Rossijem.