Valentino Rossi v lovu na deseti naslov prvaka 8. del

Potem ko je zmes lastnih napak, tehničnih težav in odlične vožnje Nickya Haydna v sezoni 2006 ustavila petletno vladavino Valentina Rossija, je Italijan novo priložnost iskal v spremembi pravil sezone 2007. Motocikli razreda MotoGP niso več uporabljali 990-kubičnih pogonskih agregatov, temveč 800 kubične, zato nihče ni točno vedel, kdo bo na koncu sezone pristal na vrhu.

The Doctor je, glede na preteklo formo, veljal za favorita, vlogo pa je upravičil z najboljšim štartnim položajem na prvi dirki v Katarju. Toda iz tabora moštva Ducati je kot strela udaril Casey Stoner, novinec v moštvu, ki je še pred koncem prvega kroga odpeljal mimo Rossija in z vsega 17 odpeljanimi dirkami za veliko nagrado v karieri, že posegel po dominantni zmagi. Avstralec je v cilj pripeljal s skoraj tremi sekundami prednosti pred Rossijem ter tako poskrbel za pravi šok.

S skoraj tremi sekundami prednosti pred Rossijem je Stoner v Katarju poskrbel za pravi šok. (2007 / Vir: http://sport.sky.it)

A Rossi se seveda ni dal, že na naslednji dirki je stvari postavil na svoje mesto in zmagal, medtem ko je Stoner dirko končal šele kot peti. Italijan na Yamahi je zaradi napake v prvem krogu in težav z gumo kasneje v dirki, zabeležil šele deseto mesto na tretji dirki sezone v Turčiji, medtem pa se je Stoner z dvema zaporednima zmagama in odlično vožnjo v deževnem Le Mansu, kjer je prav tako premagal Rossija, uveljavil kot velik favorit za naslov prvaka.

Sedemkratni svetovni prvak je v Mugellu dal vse od sebe in domačim navijačem z zmago dal razlog za slavje. To je bila Rossijeva rekordna šesta zmaga na VN Italije, s katero je zaostanek v točkovanju svetovnega prvenstva zmanjšal na devet točk. Stoner je udarec vrnil z zmago v Kataloniji ter še eno dominantno predstavo v Donington Parku, Rossi pa je prvič v sezoni na stezi Stonerja premagal šele na VN Nizozemske v Assnu. Sledil je padec Italijana v Nemčiji, k sreči pa tudi Stonerju ni šlo vse po načrtih in je s petim mestom ujel le 11 točk.

Rossijeve možnosti za naslov prvaka so počasi a zagotovo kopnele iz dirke v dirko. Avstralec je bil na močnem in hitrem Ducatiju razred zase na dirki v Združenih Državah, Češkem ter Rossijevem domačem San Marinu, kjer pa je Vale, po zaslugi okvare pogonskega agregata po vsega petih krogih dirke, na svoj račun točk za svetovno prvenstvo vpisal še eno ničlo.

Na naslednji dirki na Potrugalskem je sicer zmagal, a to je bila tudi njegova zadnja zmaga v tej sezoni, ki se je izkazala za njegovo najslabšo v karieri, če ne štejemo čisto prve v 125-kubičnem razredu leta 1996. V točkovanju je s 126 točkami zaostanka za Stonerjem pristal celo na tretjem mestu, medtem ko ga je Dani Pedrosa z zmago na zadnji dirki ugnal za eno samo točko.

Ker je Rossi večino težav v sezoni pripisal Michelinovim gumam, se je pred začetkom sezone 2008 odločil za prestop na Bridgestonove pnevmatike. Odločitev se je izkazala za dobro, saj je bila sezona popolno nasprotje predhodne. Tokrat so tehnične težave in padci pestili Stonerja, Rossi pa je dobil večino dvobojev z Avstralcem. V sezoni, ki je štela 18 dirk je 16 krat stal na stopničkah, od tega je devetkrat zmagal in na koncu s 93 točkami naskoka osvojil šesti naslov svetovnega prvaka v razredu MotoGP, ter skupno svoj osmi.

Ključne besede: Nick Hayden, Rossi, VR46, VR, 46, Stoner, Qatar, Ducati, Yamaha, Pedrosa, Michelin, Bridgestone, motogp,